Miłość do kraju, ojczyzny i tradycji

21 lutego 2022

Ponadczasowa opowieść o narodzie

Adam Mickiewicz, tworzący w epoce romantyzmu, nade wszystko ukochał sobie tematykę narodowo-wyzwoleńczą, odwołując się też często do motywów przyrody oraz tworząc bohaterów werterowskich, zakochujących się raz, najczęściej tragicznie, co wpływa na ich decyzyjność i postępowanie. Synkretyzm epopei “Pan Tadeusz” zauważany jest nie tylko w warstwie formalnej, gdzie połączono elementy epiki, liryki i dramatu. To również zbiór najważniejszych elementów epoki, które autor chciał przekazać w prostej, rymowanej formie. Prostej dla czytelnika, który z łatwością łapie melodię opowieści. Trudnej w wykonaniu, ponieważ wyważenie tekstu w formie trzynastozgłoskowca jest doprawdy nie lada wyzwaniem.

Tytułowy bohater jest synem Jacka Soplicy, najlepiej i najciekawiej skonstruowanej, skrajnej postaci. Jacek jest zarówno oddanym patriotą jak i awanturnikiem. Potrafi płomiennie i szczerze przemawiać, ale miewa też momenty rozpusty i folgowania. Jest oddany damie swojego serca i chce zdobyć ją z poszanowaniem tradycyjnych zasad, ale oburza się, gdy ta droga zostaje zablokowana. Soplica uspokoi się poniekąd po wydarzeniu, które spowije go na wiele lat cieniem hańby, po którym sam będzie wyznaczał sobie karę. Doskonale wie, że nie będzie mógł wrócić do poprzedniego życia i zasad, dlatego tworzy nowe, bardziej surowe dla siebie, ale w ogromnym stopniu przydatne dla społeczeństwa.

Jaki ojciec, taki syn?

Tadeusz nie ma w sobie nic z porywczości ojca, ale charakteryzuje go to, że stara się robić wiele rzeczy na pokaz, by przypodobać się w towarzystwie. Początkowo jest niezdolny do podjęcia decyzji, zwłaszcza w sferze miłośnej, co doprowadza go do teatralnej wręcz rozpaczy. Niemniej jednak słucha się starszyzny, potrafi wyciągać wnioski i rozumie, jak ważnym jest udział w kampanii napoleońskiej. Potrafi oddać się sprawie, nie bacząc na konsekwencje. Jako pierwszy zauważa sprawę chłopów, których zamierza uwłaszczyć. Jego przyszła żona, którą wybierze, będzie z niego naprawdę zadowolona.

Tagi
Kategoria pan tadeusz książka